Aritmi Osmangazi Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü
Ulubatlı Hasan Bulvarı, No: 48 / 62, 16220, Osmangazi / Bursa
Türkçe İngilizce Rusça Arapça
Diz Protezi Ameliyatı NAVIO Robotik Cerrahi ile nasıl yapılmaktadır?

BLOG

 

21 Eylül 2020
149
Robotic Ortopedi Cerrahi Merkezi

Diz Protezi Ameliyatı NAVIO Robotik Cerrahi ile nasıl yapılmaktadır?

Diz kireçlenmesi sorunu yaşayan hastaları diz ağrılarından kurtarmak için Türkiye’de her yıl yaklaşık 70 bin diz protezi ameliyatı yapılmaktadır(1). NAVIO Cerrahi Sistem, diz protezi ameliyatlarını hasta dizinin benzersiz şekline ve hareketine en uygun şekilde gerçekleştirmek üzere tasarlanmış robot destekli cihazlar içeren bir sistemdir.

 

NAVIO Robotik Cerrahi ile Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Diz protezi ameliyatı, hastanın benzersiz anatomisi göz önüne alınarak başlar. Ameliyat tamamlandığında, diz eklemindeki hasarlı kemik ve kıkırdak bölgeleri çıkarılmış ve protez ile değiştirilmiş olur. Mümkün olan en iyi sonucu almak için protez parçalarının hasta dizine tam uyması ve doğal diz yapısıyla uyumlu olması gerekir. Ancak diz eklemi kişiden kişiye farklılık gösterir, hatta aynı insanda bile iki diz eklemi farklı olabilir. Bu nedenle, protezin doğru konumlandırılması doktor için karmaşık ve zaman alan işlemler gerektirir.

NAVIO Cerrahi Sistem, doktorların hastaya özgü ameliyat planlamasına yardımcı olmakla kalmaz, bilgisayar ve robotik teknolojiyi bir arada kullanarak protezin dize en doğru şekilde yerleştirilmesini de sağlar.

NAVIO ile diz protezi ameliyatında ilk olarak ileri bilgisayar sistemi yardımıyla hastanın diz anatomisine ait bilgiler toplanır. Bu bilgiler sayesinde protezin nasıl yerleştirileceğine karar verilir ve ameliyat tam planlandığı gibi gerçekleşir. Böylece diz protezinde uzun dönemde en iyi sonuçlar alınır.

 

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Çekimine Gerek Kalmaz

Diz protezi ameliyatlarında kullanılan diğer robot destekli sistemler, hastanın diz yapısını görselleştirmek için BT taramaları kullanır.  Ancak BT taraması, hastayı zararlı radyasyonlara maruz bırakabilir. Öyle ki, tek bir BT taraması toplam 48 göğüs röntgeninde alınan  radyasyona eşdeğerdir.(2)

NAVIO robotik cerrahi sistemi, gelişmiş bilgisayar programı sayesinde BT taramalarına ihtiyaç olmadan dize ait tüm anatomik bilgileri toplar. Bu bilgiler ile diz ekleminin 3-boyutlu (3D) modeli oluşturulur ve böylece doktor tarafından ameliyat en ince ayrıntılara kadar kolaylıkla planlanır.

 

Daha Az Kemik Hasarı ile Ameliyat İmkanı Sağlar

Diz protezi ameliyatlarında, protezin dizdeki konumu belirlenirken kemik içerisinde bir kanal açılır ve uzun metal çubuklar (intramedüller çubuk) kullanılır. Bu çubukların yardımıyla kemikte kesiler yapılır ve proteze uyması için kemik şekillendirilir.

NAVIO sistemi sayesinde intramedüller çubukların kullanılmasına gerek kalmaz. Çünkü NAVIO sistem, gereken bilgileri daha öncesinde zaten toplamıştır. Doktor, intramedüller çubuk yerine elde taşınabilen robot destekli bir cihaz ile (NAVIO el aleti) en doğru protez konumunu belirler. Böylece, kemiğe daha fazla hasar vermeden protez takılır. Protezin dizde doğru konumda yerleştirilmesi, protezin ne kadar uzun ömürlü olacağını belirleyen önemli bir faktördür.(3’4)

 

Diz Protezi Ameliyatlarında, Robot Teknolojisi ile Cerrahın başarı oranını yükseltir.

Protez takılmadan önce denemeler yapılır ve dizin gerektiği şekilde hareket ettiğinden emin olmak için kontrol edilir. Bu aşamada, gerekirse doktor tarafından gerekli değişiklikler yapılır. NAVIO sistem, doktorun yerine geçmez! Ameliyatın en iyi şekilde planlanması, yüksek doğruluk ve hassasiyet ile gerçekleşmesi için NAVIO robotik sistem sürekli doktorun kontrolündedir. Robotik kolun görevi, doktorun daha yüksek doğruluk ve hassasiyet ile ameliyatı yapmasını sağlamaktır.

Son teknoloji ürünü olan robotik cerrahi sistem, diz protezi ameliyatlarında büyük avantajlar sunmaktadır. Yine de en iyi sonuçları almak için robotik ameliyatlarda tecrübeli bir ortopedik cerrah seçimi önemlidir. Robotik Ortopedi Cerrahi Merkezinde, ilk eklem protezi ameliyatını Bursa'da 2016 yılında geçeklıştirmiştir ve o günden beri Bugüne kadar bu yöntem ile 600’e yakın ameliyatı başarı ile gerçekleştirmiştir.

NAVIO Robotik diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Op. Dr. Kayhan Turan ve ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Diz protezi ameliyatı için aday olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız diz testimizi yapabilirsiniz (Oxford diz testi için tıklayınız).

Randevu ve iletişim için bizi arayın: +90 552 363 6 999

 

Önemli Notlar...

Eklem protezi ameliyatlarının sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Protez ile ağrıların hafiflemesi ve diz hareketlerinin iyileşmesi amaçlanır, ancak hasta kendi diziyle aynı hissi veya işlevi yaşamayabilir. Protezde gevşeme, yıpranma, enfeksiyon gibi nedenlerle tekrar ameliyat ihtiyacı söz konusu olabilir. Doktor tarafından onaylanmadıkça koşma, atlama gibi etkili hareketler yapılmamalıdır. Doktor tavsiyelerine uyulmadığında protezde erken yıpranma ve gevşemeler meydana gelebilir. NAVIO Robotik Cerrahi ile Diz Protezi, her ameliyatta olduğu gibi olası riskler taşır ve herkes için uygun olmayabilir.

 

 

Kaynaklar:

  1. https://www.medipol.com.tr/bilgi-kosesi/roportajlar/diz-ve-kalca-protezleri-nedir
  2. Ponzio DY, Lonner JH, Preoperative Mapping in Unicompartmental Knee Arthroplasty Using Computed Tomography Scans Is Associated with Radiation Exposure a..., J Arthroplasty (2014)
  3. Collier, Matthew, et al., "Patient, Implant, and Alignment Factors Associated With Revision of Medial Compartment Unicondylar Arthroplasty.", Jour of Arthro, Vol 21 No 6, Suppl. 2, 2006.
  4. Hernigou, Ph, Deschamps, G., "Alignment Influences Wear in the Knee after Medial Unicompartmental Arthroplasty.", Clin Orthop Relat Res., Volume 423, June 2004, pp 161-165

RANDEVU ALABİLİRSİNİZ

Robotic Ortopedi Robotik Cerrahi Merkezi'nden yandaki buton aracılığıyla, doktor seçiminizi yapıp randevu alabilirsiniz.

RANDEVU AL

!
!
!
!
Formu Kapat