Aritmi Osmangazi Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü
Ulubatlı Hasan Bulvarı, No: 48 / 62, 16220, Osmangazi / Bursa
Türkçe İngilizce Rusça Arapça
Kalça Kireçlenmesi ve Robotik Cerrahi

BLOG

 

07 Aralık 2019
907
Op. Dr. Kayhan Turan

Kalça Kireçlenmesi ve Robotik Cerrahi

Kalça, vücudumuzun en fazla ağırlık taşıyan eklemlerinden biridir. Kalça eklemini femur-uyluk kemiğinin küre şeklindeki başı ile leğen-pelvis kemiğinin yuva olarak adlandırılan çukur bölümü-asetabulum oluşturur. Hem uyluk kemiğinin başı, hem de yuvanın yüzeyi eklemin kolay hareket etmesini sağlayan kıkırdak dokusu ile kaplıdır. Bu kıkırdak dokusunun çeşitli nedenler ile bozulması, aşınması ve yıpranması ile karakterize dejeneratif bir eklem bozukluğu olan kireçlenmeye yol açar.

Kalça eklem kireçlenmesi nedenleri

  • Kıkırdağın ilerleyen yaşla, zamanla bozulduğu “aşınma ve yıpranma” olarak da bilinen birincil eklem kireçlenmesi
  • Kalçada gelişimsel şekil bozukluğu-deformasyon veya kalça çıkığı olarak da bilinen kalça eklem displazisi sonucu oluşan eklem kireçlenmesi.
  • Kalça eklemini etkileyen kırıklar ya da kalçanın yerinden çıkmasına neden olan ciddi travmalar sonucu oluşan  ikincil eklem kireçlenmesi
  • Romatoid artrit veya gut gibi iltihaplı romatizmal hastalıklarda kalça ekleminin tutulup, bozulması ile oluşan eklem kireçlenmesi
  • Çeşitli nedenler ile kalça ekleminde uyluk kemiğinin baş kısmına sağlıklı şekilde kan taşınamaması sonucu kemiğin bozulup, baş kısmında çökme olup küresel yapısını kaybetmesine neden olan avasküler nekroz sonucu oluşan eklem kireçlenmesi

Kireçlenmenin ilk dönemindeki hastalarda hafif ağrı, tutukluk ve bazı kalça hareketlerinde kısmi zorlanma, koşamama, spor yapamama gibi yakınmalar olur. Bu erken dönemde hastanın kilolu ise zayıflayıp ekleme binen yükü azaltarak, yıpranmayı yavaşlatması önerilir. Erken dönemde fizik tedavi ve egzersiz programı, ilaçlar, eklem içine yapılan çeşitli enjeksiyonlar ile rahatlama sağlanır. Düzenli egzersiz yaparak eklem çevresi kasların kuvvetinin ve esnekliğinin korunması önemlidir.
Ancak zamanla kireçlenme  ilerlediğinde eklem yapısının bozulup deforme olması sonucu belirginleşen hareket kısıtlılığı kişinin günlük temel basit hareketlerinde bile (yürüme, ayakta durma, çömelme gibi) zorlanmaya neden olur. Sonuçta kireçlenme eklemin vücuttaki işlevini yerine getirememesi, yani bir organ olarak bakıldığında “eklem yetmezliği” ile sonuçlanır.

Bu durumda uygulanacak olan cerrahi tedavi; kişinin günlük hareketlerini ağrısız ve rahatlıkla yapılabilmesini sağlayacak olan kalça eklem protez ameliyatıdır.

Robotik kalça eklem protez ameliyatı

Kalça eklem protez ameliyatı, kalça ekleminin yapay implantlar (protez parçaları) ile değiştirildiği cerrahi bir işlemdir.

Kalça protezi ameliyatlarında implant parçalarının doğru yerleştirilmesi ve hizalanması en kritik faktördür. MAKO kalça robotik cerrahisi protez implantlarının yerleştirilmesinde üstün bir doğruluk ve hassaslık düzeyi sağlar. Bu teknoloji implantların doğru pozisyonunu ayarlamak için ameliyat öncesi bilgisayarlı tomografi ile elde edilen, hastaya özgü anatomik bilgileri kullanarak kemiklerin çarpışma ve implantların yerinden çıkma oranını düşürür.

Robotik kalça eklem protez ameliyatından önce kalçanın 3 boyutlu bilgisayarlı tomografisi çekilir. Tomografiden elde edilen bilgiler temelinde her hastaya kendi anatomisine uygun olan bir ameliyat planı hazırlanır. yüksek çözünürlüklü bir kamera aracılığıyla hastanın gerçek kemik anatomisi ile tomografi görüntülerini eşleştirerek bilgi toplanır ve bu robotik sisteme aktarılır. Hastanın fiziksel anatomisi ile tomografide görünen sanal kemik anatomisini birleştirir. Sonrasında robot protez parçalarının hastaya özgü doğru açılarla ekleme yerleştirilmesinde cerraha fiziksel, işitsel ve görsel kılavuzluk yapar.

Cerrahın kontrolü altında yapılan robotik total kalça protezi yöntemi, hata payını minimuma indirirken, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin de daha kısa, daha ağrısız ve daha rahat olmasını sağlar.

RANDEVU ALABİLİRSİNİZ

Robotic Ortopedi Robotik Cerrahi Merkezi'nden yandaki buton aracılığıyla, doktor seçiminizi yapıp randevu alabilirsiniz.

RANDEVU AL

!
!
!
!
Formu Kapat