Aritmi Osmangazi Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü
Ulubatlı Hasan Bulvarı, No: 48 / 62, 16220, Osmangazi / Bursa
Türkçe İngilizce Rusça Arapça
Yoganın Yaşamımızda Önemli 4 Faydası

BLOG

 

02 Aralık 2019
720
Mako Cerrahi Merkezi

Yoganın Yaşamımızda Önemli 4 Faydası

Hastalarımızın çoğu genel sağlık ve sağlıklı yaşam tavsiyeleri almak için bize geliyor.Yoga hastalarımıza sürekli ısrar ettiğimiz bir tekniktir.Yoga yapmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı geliştirmeye yardımcı olur.Birçok insan yoga’yı bir fitness egzersizi olarak görse de, gerçek şu ki yoga aslında kapsamlı bir doğal iyileşme yöntemidir.

Batılı bilim adamları , yoganın faydaları hakkında kanıt sunmaya başladılar.Utah Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre , yoga yapan bireylerin diğer bireylere göre daha yüksek ağrı toleransına sahip oldukları tespit edilmiştir. Bir başka makale de ise , yogaya iki ay boyunca katılan kadınlarda anksiyete bozukluklarının azalmasına yardımcı olduğunu tespit etmiştir.Burada , hastalarımıza doğal iyileşme tekniği olan yogayı ısrarla tavsiye etmemize sebep olan etmenlerden bazıları ;

1-Sırt Sorunlarının(Ağrılarının) Önlenmesi

Bir çoğumuz 9’dan 5’e kadar bir masa başı işine bağımlıyız. Bundan doğan hareketsizlik , omurgamızda ki esnekliği yitirmemiz sebeb ile sertleşir. Bu durum , omurgamız da ağrılara sebep olur. ForwardBend , BackBend  ve Twist gibi yoga teknikleri omurga disklerini esnek ve çevik tutmaya yardımcı olur.Bu hareketler omurgayı koruyan sırt kaslarını zamanla güçlendirirler.Bel ağrısı çeken kişiler özellikle hafif yoga egzersizlerine başlayabilirler.

2-Kalp Sağlığını İyileştiriyor

Yoga ayrıca kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Düzenli yoga yapılır ise , kötü (LDL) kolesterolü düşürebilir ve iyi (HDL) kolesterolü arttırabilir. Aynı zamanda adrenalin ve kortizol seviyelerini azaltır , ve kilo vermemize yardımcı olur. Bu durum ani kalp durması , kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunları riskini önemli derecede azaltır.

3-Uyku Sorunlarının Üstesinden Gelme

Uyku sorunlarıyla başınız dertte ise yoga yapmak size faydalı gelebilir. Asana , pratayahara , yoga nidra , savasana ve pranayama sinir sistemi üzerinde harikalar yaratan meditasyon teknikleridir. Yoga yaparak sinirlerinizi sakinleştirebilir ve stresten kurtulabilirsiniz. Düzenli yoga yapmak sizin uyku problemlerinizin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

4-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yoga yapmak ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur . Pranayama ve Asana teknikleri bağışıklık sisteminizin işlevselliğine faydalı bir etkisi olacaktır. Vücudun antikor seviyesinin artmasına yardımcı olur ve Sedef Hastalığı gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının semptomlarını hafifletir.

RANDEVU ALABİLİRSİNİZ

Robotic Ortopedi Robotik Cerrahi Merkezi'nden yandaki buton aracılığıyla, doktor seçiminizi yapıp randevu alabilirsiniz.

RANDEVU AL

!
!
!
!
Formu Kapat