Aritmi Osmangazi Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü
Ulubatlı Hasan Bulvarı, No: 48 / 62, 16220, Osmangazi / Bursa
Türkçe İngilizce Rusça Arapça
Neden Robotik Cerrahi - Robotic Ortopedi Robotik Cerrahi Merkezi - 0552 363 6 999

NAVIO

 

Neden Robotik Cerrahi

Robotik Eklem Protezi Cerrahisi

Amerikan Robot Enstitüsü tarafından robot materyalleri, cisimleri ve aletleri hareket ettirebilen, özel amaçlar için farklı programlar yüklenmiş, tekrar programlanabilir, çok fonksiyonlu gereçler olarak tanımlanmıştır. Robotların cerrahide ilk kullanımı 1985 yılında beyin cerrahisi biyopsilerini yapmak amacıyla gerçekleşti. Aynı sistem 1988 yılında prostat cerrahisinde kullanıldı. Bu tarihlerden itibaren robotların cerrahide kullanımı giderek yaygınlaştı. Ortopedik cerrahide robotlar ilk olarak 1992'de kullanılmaya başladı. Yıllar içerisinde günümüzde kullanılan modern robotlar geliştirildi. 

Robotik cerrahide pasif, aktif ve yarı aktif sistemler kullanılmaktadır. Pasif sistemler cerrahinin bir bölümünü cerrahın kontrolünde tamamlayan sistemlerdir. Yani programlanmış bir görevi yürütemezler. Aktif sistemler cerrahın müdahalesinden bağımsız olarak çalışırlar. Cerrah sürece etki edemez. Yarı aktif sistemler ise cerrahın kontrolünde çalışırlar, fakat cerraha sürekli olarak geri bildirimde bulunurlar. Bu geri bildirim işitsel, görsel ve titreşimsel uyarılar şeklindedir. Yani robot programlanmış bir görevi cerrahın kontrolünde yürütür ve görevin dışına çıkılmak istendiğinde cerrahı uyarır. Robotik sistem bu tanıma uyan yarı aktif bir sistemdir. Robotlar için yapılan diğer bir sınıflama görüntülü veya görüntüsüz olmalarıyla ilgilidir. Görüntüsüz yöntemlerde bir görüntüleme yöntemi ile ameliyat planlaması yapılamaz. Görüntüleme yöntemlerinden biri olan NAVIO Robotik Sistemi ile ameliyat öncesi BT taramasına gerek kalmadan, ameliyat esnasında eklemin yatay ve dikey planlarda 3D modeli oluşturulur. İmplant boyutu ve protez yerleşimindeki açılar ve protez parçalarının birbirine uyumu belirlenir. NAVIO robotu, hastanın anatomik yapısını tespit eder ve yumuşak doku dengesinin matematiksel değerini belirleyip görselleştirerek, implantların en uygun ve en dengeli şekilde yerleştirilmesi için cerraha yardımcı olur. Cerrah, NAVIO’nun robot destekli el aletini kullanarak hasarlı kemiği kalan sağlıklı kemikten uzaklaştırır. Milimetrik bir hataya dahi izin vermeden hem hasta hem de cerrah için güvenli bir ameliyat imkanı sunar. Elle yapılan standart cerrahide bu kadar ince hesaplamalarla planlama yapmak mümkün değildir. 


Tecrübeli ellerde  yapılan diz protezi cerrahilerinde bile %20 dolaylarında hasta memnuniyetsizliği söz konusudur. Robotik cerrahi ile protezi doğru pozisyonda yerleştirmek mümkün hale gelmiştir. Bu da hasta memnuniyetinin artmasını sağlamaktadır.

Bu sebeplerden dolayı biz hastalarımıza robotik eklem protezi cerrahisini öneriyoruz.

RANDEVU ALABİLİRSİNİZ

Robotic Ortopedi Robotik Cerrahi Merkezi'nden yandaki buton aracılığıyla, doktor seçiminizi yapıp randevu alabilirsiniz.

RANDEVU AL

!
!
!
!
Formu Kapat