Aşil Tendon Yaralanmaları Ve Hastalıkları

Aşil Tendon Yaralanmaları Ve Hastalıkları

Aşil tendonu, baldırın arka kas kirişlerinin bir araya gelerek oluşturduğu ve topuk kemiğine yapışan oldukça kalın bir tendondur. Vücuttaki en güçlü ve en kalın tendon olan Aşil tendonunun yürüme, koşma ve zıplama gibi hareketlerde önemli fonksiyonu bulunmaktadır.

Aşil tendon rahatsızlıkları basit bir aşırı zorlanmadan tendon yırtığına hatta kopmasına kadar kadar geniş bir yelpazede değişiklik gösterebilir. Ayak bileği arkasında ya da topukta oluşan ağrı sıklıkla Aşil tendon problemlerinin bir göstergesidir.

Aşil tendon rahatsızların çoğunda tedavisinde dinlenme ve aktivitelerin değiştirilmesi gibi konservatif tedavi yöntemler tercih edilmektedir. Tendon problemi olan hastalara özellikle inflamasyonun oluştuğu akut durumlarda non-steroidal inflamatuar ağrı kesici ilaçlar faydalı olabilir. Ayrıca fizyoterapist eşliğinde yapılan buz masajları, esnetme-güçlendirme egzersizleri bazı sorunların çözülmesinde etkilidir. Tendon çevresine uygulanan trombositten zengin plazma enjeksiyonları ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu tür tedavi yöntemlerinin fayda sağlamadığı hasta gruplarında ameliyat seçeneğini değerlendirilebilir.

Aşil tendon yırtıkları ve güncel tedavi yöntemleri

Aşil tendonu bacağın arka kısmında topuğun hemen üzerinde bulunur ve bacağın arka kısmındaki kasları topuk kemiğine bağlar. Bu tendon, kuvveti kaslardan ayağa doğru ileterek ayağın zemin üzerinde yürüme, koşma ve zıplamasını sağlar. Sadece sportif aktivitelerde değil aynı zamanda yürümek ve günlük aktiviteleri yapabilmek için de gerekli olan önemli bir tendondur.

Aşil tendon, çok güçlü bir tendon olmasına karşın çok fazla gerilim yüküne maruz kalması ve tendonun bazı durumlardan dolayı zayıflaması sonucu bu tendonda kopmalar sık görülmektedir. Belirli hastalıklarda ve bazı ilaçlar yırtık riskini artırabilir. Yırtıklar genellikle koşma, zıplama gibi yüksek stresli aktiviteler esnasında oluşur. Fakat bazen tendon zayıflamıstır ve yürüyüş yapmak gibi basit bir aktiviteyle bile kopabilir.

Aşil tendonu sık yaralanan bir tendondur ve zayıf bir iyileşme potansiyeli vardır. Çünkü yırtılan alanda kan akımı çok sınırlıdır. Eğer kopan aşil tendona hızla müdahale edilmezse uygun bir iyileşme sağlanamayabilir veya uygunsuz bir pozisyonda bir yara dokusu şeklinde iyileşme gösterir. Bu durumda kişi günlük normal aktivitelerini yapabilmek için gereken yeterli miktarda kuvveti tekrar kazanamayacaktır. Aşil tendon yırtıklarında fonksiyonel alçılama ve cerrahi onarım, uygulanan başlıca tedavi yöntemleridir.

  • Fonksiyonel alçılama

Bu tedavi yönteminin amacı cerrahi işlem uygulamadan, ayak bileğini uygun bir pozisyonda tutarak tendonun yırtık uçlarını birbirine yakınlaştırıp tendonun zamanla iyileşmesini sağlamaktır. Genellikle 12 hafta veya daha fazla süre alçıda tutmak veya korse uygulamak gerekir ve oldukça uzun bir tedavi süresi gereklidir. Bu tedavi seçeneğinde cerrahi işlemden kaçınılarak cildin bozulması önlenmiş ve enfeksiyon riski düşürülmüş olur. Fakat tendon, nadiren eski güç ve dayanıklılığını tekrar kazanır ve yeniden yırtık oluşma riski cerrahi yöntemle tedavi edilen vakalara oranla daha fazladır.

  • Cerrahi onarım

Aşil tendon yırtıkları cerrahi yöntemle tedavi edildiğinde, daha hızlı iyileşme sağlanabilir ve tipik olarak alçılamaya göre daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Ancak cerrahi işlemde, operasyon alanındaki hassas kan dolaşımı ve şişlik nedeniyle yarada açılma , nekroz ve enfeksiyon riski bulunmaktadır.

Aşil tendon yırtığı olan yüksek aktivite düzeyi sporcularda daha güçlü tendon sağladığı ve tendonun tekrar yırtılma ihtimalini düşürdüğü için neredeyse daima cerrahi işlem uygulanır. Ayak ve bileğinin hareketini restore edebilmek ve tendona eski gücünü kazandırmak için özel bir rehabilitasyon dönemi gerekir.

Sonuç olarak, aşil tendon yırtıkları çoğunlukla ani ve kuvvetli sportif aktiviteler nedeniyle meydana gelir. Fakat kronik zayıflama nedeniyle de oluşabilir. Sportif faaliyetler yapmayan hastalar için, bu yaralanmalara nasıl müdahale edileceği kararı hastanın beklentilerine göre verilmelidir. Genel olarak; aşil tendon yaralanmalarında, çok aktif bireyler cerrahi işlemden daha fazla yarar sağlarken daha az aktif olan bireylerde ve cerrahi için risk taşıyan hastalarda cerrahi dışı tedavi yöntemleriyle daha başarılı sonuçlar elde edebilir.

Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi
Robotic Ortopedi