Diz Protezi Ameliyatı Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistemi İle Nasıl Yapılmaktadır?

Diz Protezi Ameliyatı Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistemi İle Nasıl Yapılmaktadır?

Diz kireçlenmesi sorunu yaşayan hastaları diz ağrılarından kurtarmak için Türkiye’de her yıl yaklaşık 70 bin diz protezi ameliyatı yapılmaktadır(1). Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistem, diz protezi ameliyatlarını hasta dizinin benzersiz şekline ve hareketine en uygun şekilde gerçekleştirmek üzere tasarlanmış robot destekli cihazlar içeren bir sistemdir.

Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistem ile Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Diz protezi ameliyatı, hastanın benzersiz anatomisi göz önüne alınarak başlar. Ameliyat tamamlandığında, diz eklemindeki hasarlı kemik ve kıkırdak bölgeleri çıkarılmış ve protez ile değiştirilmiş olur. Mümkün olan en iyi sonucu almak için protez parçalarının hasta dizine tam uyması ve doğal diz yapısıyla uyumlu olması gerekir. Ancak diz eklemi kişiden kişiye farklılık gösterir, hatta aynı insanda bile iki diz eklemi farklı olabilir. Bu nedenle, protezin doğru konumlandırılması doktor için karmaşık ve zaman alan işlemler gerektirir.

Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistem, doktorların hastaya özgü ameliyat planlamasına yardımcı olmakla kalmaz, bilgisayar ve robotik teknolojiyi bir arada kullanarak protezin dize en doğru şekilde yerleştirilmesini de sağlar.

Yeni Nesil Robotik Teknoloji ile diz protezi ameliyatında ilk olarak ileri bilgisayar sistemi yardımıyla hastanın diz anatomisine ait bilgiler toplanır. Bu bilgiler sayesinde protezin nasıl yerleştirileceğine karar verilir ve ameliyat tam planlandığı gibi gerçekleşir. Böylece diz protezinde uzun dönemde en iyi sonuçlar alınır.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Çekimine Gerek Kalmaz

Diz protezi ameliyatlarında kullanılan diğer robot destekli sistemler, hastanın diz yapısını görselleştirmek için BT taramaları kullanır. Ancak BT taraması, hastayı zararlı radyasyonlara maruz bırakabilir. Öyle ki, tek bir BT taraması toplam 48 göğüs röntgeninde alınan radyasyona eşdeğerdir.(2)

Yeni Nesil robotik cerrahi sistemi, gelişmiş bilgisayar programı sayesinde BT taramalarına ihtiyaç olmadan dize ait tüm anatomik bilgileri toplar. Bu bilgiler ile diz ekleminin 3-boyutlu (3D) modeli oluşturulur ve böylece doktor tarafından ameliyat en ince ayrıntılara kadar kolaylıkla planlanır.

Daha Az Kemik Hasarı ile Ameliyat İmkanı Sağlar

Diz protezi ameliyatlarında, protezin dizdeki konumu belirlenirken kemik içerisinde bir kanal açılır ve uzun metal çubuklar (intramedüller çubuk) kullanılır. Bu çubukların yardımıyla kemikte kesiler yapılır ve proteze uyması için kemik şekillendirilir.

Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistem sayesinde intramedüller çubukların kullanılmasına gerek kalmaz. Çünkü yeni nesil robotik sistem, gereken bilgileri daha öncesinde zaten toplamıştır. Doktor, intramedüller çubuk yerine elde taşınabilen robot destekli bir cihaz ile (robot el aleti) en doğru protez konumunu belirler. Böylece, kemiğe daha fazla hasar vermeden protez takılır. Protezin dizde doğru konumda yerleştirilmesi, protezin ne kadar uzun ömürlü olacağını belirleyen önemli bir faktördür.(3’4)

Diz Protezi Ameliyatlarında, Robot Teknolojisi ile Cerrahın başarı oranını yükseltir.

Protez takılmadan önce denemeler yapılır ve dizin gerektiği şekilde hareket ettiğinden emin olmak için kontrol edilir. Bu aşamada, gerekirse doktor tarafından gerekli değişiklikler yapılır. Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistem, doktorun yerine geçmez! Ameliyatın en iyi şekilde planlanması, yüksek doğruluk ve hassasiyet ile gerçekleşmesi için Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistem sürekli doktorun kontrolündedir. Robotik kolun görevi, doktorun daha yüksek doğruluk ve hassasiyet ile ameliyatı yapmasını sağlamaktır.

Son teknoloji ürünü olan robotik cerrahi sistem, diz protezi ameliyatlarında büyük avantajlar sunmaktadır. Yine de en iyi sonuçları almak için robotik ameliyatlarda tecrübeli bir ortopedik cerrah seçimi önemlidir. Robotik Ortopedi Cerrahi Merkezinde, ilk eklem protezi ameliyatını Bursa'da 2016 yılında geçeklıştirmiştir ve o günden beri Bugüne kadar bu yöntem ile 600’e yakın ameliyatı başarı ile gerçekleştirmiştir.

Yeni Nesil Robotik Teknoloji ile diz protezi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Op. Dr. Kayhan Turan ve ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Diz protezi ameliyatı için aday olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız diz testimizi yapabilirsiniz (Oxford diz testi için tıklayınız).

Randevu ve iletişim için bizi arayın: +90 552 363 6 999

Önemli Notlar...

Eklem protezi ameliyatlarının sonuçları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Protez ile ağrıların hafiflemesi ve diz hareketlerinin iyileşmesi amaçlanır, ancak hasta kendi diziyle aynı hissi veya işlevi yaşamayabilir. Protezde gevşeme, yıpranma, enfeksiyon gibi nedenlerle tekrar ameliyat ihtiyacı söz konusu olabilir. Doktor tarafından onaylanmadıkça koşma, atlama gibi etkili hareketler yapılmamalıdır. Doktor tavsiyelerine uyulmadığında protezde erken yıpranma ve gevşemeler meydana gelebilir. Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistemi ile Diz Protezi, her ameliyatta olduğu gibi olası riskler taşır ve herkes için uygun olmayabilir.

Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi
Robotic Ortopedi