Robotik Cerrahi: Geleneksel Yöntemlerden Akıllı Ameliyat Sistemlerine Yolculuk

Robotik Cerrahi: Geleneksel Yöntemlerden Akıllı Ameliyat Sistemlerine Yolculuk

Günümüz dünyasının hızlı gelişim ve yenilikleriyle birlikte artık bilgi ve teknoloji çağında yaşadığımızı söylemek mümkün. Her geçen gün gelişen teknoloji yaşamımızda sadece cep telefonları, arabalar, bilgisayarları değiştirmekle kalmıyor, sağlık alanında da birçok yenilik ve kolaylığı beraberinde getiriyor. Bu alandaki en önemli gelişmelerden biri de daha başarılı ameliyatlar yapabilmek için tasarlanan robotik cerrahi sistemlerdir.

Robot terimi uzun yıllardır hayatımızda...

Robotlar genellikle insanların güç gerektiren ve tehlikeli görevleri yerine getirmelerine yardımcı olan cihazlar olarak kullanılır. Ancak yıllar içerisinde robotların rolleri değişmiş, güvenliği ve hassasiyeti arttırmak için tıpta cerrahinin birçok alanında robotik sistemler kullanılmaya başlanmıştır.

Robotların cerrahi işlemlerde kullanılmaya başlanması 1980’li yıllara dayanır. 1985’te ilk defa bilgisayarlı tomografi (BT) rehberliği altında beyin biyopsisi için kullanılan robotik sistem, 1988’de prostat ameliyatında rol almıştır. 1990’lı yıllarda ise kalça ve diz protezi ameliyatlarında robotik cerrahi sistemler kullanılmaya başlanmıştır. Yıllar içerisinde, eklem protez ameliyatlarında günümüzde kullandığımız modern robotlar tasarlanarak geliştirilmiştir. Bugün ise küresel çapta lider konumuyla yeni nesil robotik cerrahi, kalça ve diz protez ameliyatlarına odaklanan yeni nesil robotik cerrahi sistemi olarak yerini almıştır.

Her teknolojide olduğu gibi robotik cerrahinin gelişim süreci de çeşitli aşamalardan geçmiştir ve gelişim hala devam etmektedir. Bu süreçteki ilk önemli adımlardan biri, ameliyatlarda kullanılan geleneksel cerrahi aletler yerine bilgisayar destekli cerrahi sistemler ve navigasyon araçlarının geliştirilmesi olmuştur. Cerrahi navigasyon sistemleri, ameliyat esnasında doktorun hareketlerini yönlendiren, cerrahi bileşenlerin doğru konumlandırılmasını sağlayan sistemlerdir. Cerrahi navigasyon sistemi, protezin hastanın eklemine göre doğru hizalanması, yumuşak dokunun dengelenmesi gibi işlemlerde doktoru yönlendirir. Ancak, doktorun belirlenen doğru konum dışında bir işlem yapmasını engellemez. Bu aynı arabalarda bulunan navigasyon sistemlerine benzetilebilir. Navigasyon sistemi arabada bize yol tarifi yapabilir, ancak söylediği yerden dönmezsek bize müdahale edemez ve yanlış yola gidebiliriz. Bu durum zaman içerisinde geliştirilmiştir. Böylece cerraha rehberlik etmenin yanı sıra uygulamada kesin doğruluk sağlayan daha ileri teknoloji robotik sistemlerin başlangıcı olmuştur.

Bugün diz ve kalça protezi ameliyatlarında kullandığımız yeni nesil robotik cerrahi robotik cerrahi sistemi, eklem protez ameliyatlarında gelişmiş özelliklere sahip yeni nesil teknolojidir. Cerrahi navigasyon sistemlerinden daha üst teknoloji sunan yeni nesil robotik cerrahi robotik cerrahi, ameliyatların daha güvenilir, hassas ve en doğru şekilde yapılmasına olanak sağlar. Ameliyat esnasında ‘’doğru hedefe nasıl ulaşırım?’’, ‘’en güvenilir yol nedir?’’, ‘’protezi nasıl konumlandırmalıyım?’’ gibi sorularda doktoru yönlendirirken aynı zamanda yanlış bir müdahaleyi engeller. Cerrah, ameliyat planının dışında hatalı bir işlem yapacağı zaman robotik sistem işitsel, görsel ve titreşim gibi bildirimler ile uyarıda bulunur. Yeni nesil robotik sistem, yol tarif etmesinin yanı sıra, doğru yoldan çıkılmasını engelleyen bir kontrol sistemine sahiptir ve yanlış yola gidilmesini önler.

Yeni nesil robotik cerrahi sistem, hem hastayı hem doktoru merkeze alan bir teknolojidir. Ameliyat öncesinde gelişmiş ve ayrıntılı bir ameliyat planı yapılmasını sağlar. Hasta dizinin 3-boyutlu modellemesini yaparak henüz ameliyat başlamadan tüm olası sonuçlar değerlendirilir. İmplant boyutu ve protez yerleşimindeki açılar ve protez parçalarının birbirine uyumu belirlenir. Yeni nesi robot, hastanın anatomik yapısını tespit edip, yumuşak doku dengesini belirleyip görselleştirerek, implantların en uygun ve en dengeli şekilde yerleştirilmesi için cerraha yardımcı olur. Üstelik cerrahi navigasyon sistemlerinde bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, floroskopi gibi x-ışını yayan görüntülemeler kullanırken, yeni nesil robotik cerrahi ile tomografi çekimine ihtiyaç duyulmaz. Böylece hastalar fazladan radyasyona maruz kalmaz. Eklem protez ameliyatlarında en hassas ve güvenilir yolu sunarak hastaların çok daha hızlı ve ağrısız iyileşmelerini, doğal bir diz hissine kavuşmalarını sağlar.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylı yeni nesilrobotik eklem protez cerrahi sistemi, ortopedide robotik cerrahi gelişim sürecinin en üst basamağında yer almaktadır. Dünyanın her yerinden uzmanların faydalandığı bu teknoloji hem hasta hem doktorlar için eşsiz faydalar sağlar. Yeni nesil robotik sistem,  gün geçtikçe gelişmeye ve memnuniyeti arttırmaya devam edecektir.

Diz Protez Ameliyatlarında Yeni Nesil Robotik Teknolojinin Hastaya Sağladığı Faydalar bilmek için bu blog yazısını okumanızı öneririz.  Yenı teknoloji ve teknikler hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. Kayhan Turan  websitesı ve Robotic ortopedi Cerrahi merkezi uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Daha iyi cerrah, daha mutlu hasta..

Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi
Robotic Ortopedi