Çalışma Saatleri
  • Pzt-Cum : 09:00 - 17:00
    Cmt : 09:00 - 14:00
    Pzr : Kapalı
İletişim Bilgilerimiz
İletişim Formu
rejeneratifortopedi

Eklem Protezi Cerrahisi

Eklem Protezi Cerrahisi

Artroplasti, hastalıklı ve fonksiyonlarını kaybetmiş bir eklemin cerrahi yolla yeniden şekillendirilmesi veya oluşturulmasıyla eklemin tekrar iş görebilir hale getirilmesidir. Bu amaçla yapılan artroplasti cerrahi tipleri şu şekildedir:

Rezeksiyon artroplastisi: Hastalıklı eklem yüzü ya da yüzleri çıkarılır. Sarsak eklem pozisyonunda bırakılır. Örneğin; Girdlestone ameliyatında kalça ekleminde femur başı çıkarılır ve kapsülün iyileşmesiyle aksayarak da olsa yürüme sağlanabilir. Ya da Keller ameliyatında halluks valgus veya halluks rigidusta birinci falanksın proksimali çıkarılır.

İnterpozisyon artroplastisi: Rezeksiyonla birlikte eklem yüzleri arasına yumuşak bir doku getirilir. Örneğin; el bileği kemiklerinden lunatumun avasküler nekrozunda hastalıklı kemik çıkarılır  ve yerine palmaris longus tendonu yumak yapılıp yerleştirilir.

Parsiyel endoprotez artroplastisi: Eklemin bir tarafı vücut içerisinde sürekli kalacak şekilde, eklem anatomi ve biyomekaniğine uygun malzemelerden yapılmış endoprotezle değiştirilir. Örneğin; yaşlı hastaların kalça kırıklarında femur üst ucunda kırılan kısım çıkarılır. Bunun yerine femurun medullasına çimentolu veya çimentosuz protez kısmı yerleştirilir. Femur başı büyüklüğündeki sferik kısmı kalça eklemine redükte edilir. Böylece yeni oluşturulan eklem üstte kemik asetabulum altta protezli femur başı arasında iş görmeye devam eder.

Total endoprotez artroplastisi: Hastalıklı deforme olmuş eklemin her iki tarafı da değiştirilir. Örneğin; kalça eklemi artrozlarında femur başı çıkarılır. Asetabulum tarafı derinleştirilir ve buraya asetabuler parça yerleştirilir. Daha sonra femura femoral parça takılır. Femur protez başı asetabuler yuva içine redükte edilir ve total endoprotezli eklem meydana getirilmiş olur. Bu şekilde total endoprotezler en çok kalça ve diz ekleminde uygulanmaktadır. Ancak omuz, dirsek, ayak bileği ve elde de total protezler yapılmaktadır. Ayrıca son yıllarda intervertebral disk protezleri uygulanmaya başlamıştır.

Kinematik total diz protezine ihtiyacı olup olmadığını hasta nasıl anlayabilir?

Bunu anlamak için, hasta kendisine Oxford diz skor testini uygulayabilir.Bu test ile günlük yaşam işlevlerinde diz sorunu nedeni ile yaşadığı zorlukları puanlanır.

Oxford testi sonucunda toplam 48 puan üzerinden 25 veya daha az puan elde ediliyorsa, hasta diz protezinden fayda görecektir.

Oxford diz skor testi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi
Robotic Ortopedi