Çalışma Saatleri
  • Pzt-Cum : 09:00 - 17:00
    Cmt : 09:00 - 14:00
    Pzr : Kapalı
İletişim Bilgilerimiz
İletişim Formu
rejeneratifortopedi

Neden Robotik Cerrahi

Neden Robotik Cerrahi

Amerikan Robot Enstitüsü tarafından robot materyalleri, cisimleri ve aletleri hareket ettirebilen, özel amaçlar için farklı programlar yüklenmiş, tekrar programlanabilir, çok fonksiyonlu gereçler olarak tanımlanmıştır. Robotların cerrahide ilk kullanımı 1985 yılında beyin cerrahisi biyopsilerini yapmak amacıyla gerçekleşti. Aynı sistem 1988 yılında prostat cerrahisinde kullanıldı. Bu tarihlerden itibaren robotların cerrahide kullanımı giderek yaygınlaştı. Ortopedik cerrahide robotlar ilk olarak 1992'de kullanılmaya başladı. Yıllar içerisinde günümüzde kullanılan modern robotlar geliştirildi.

Robotik cerrahide pasif, aktif ve yarı aktif sistemler kullanılmaktadır. Pasif sistemler cerrahinin bir bölümünü cerrahın kontrolünde tamamlayan sistemlerdir. Yani programlanmış bir görevi yürütemezler. Aktif sistemler cerrahın müdahalesinden bağımsız olarak çalışırlar. Cerrah sürece etki edemez. Yarı aktif sistemler ise cerrahın kontrolünde çalışırlar, fakat cerraha sürekli olarak geri bildirimde bulunurlar. Bu geri bildirim işitsel, görsel ve titreşimsel uyarılar şeklindedir. Yani robot programlanmış bir görevi cerrahın kontrolünde yürütür ve görevin dışına çıkılmak istendiğinde cerrahı uyarır. Robotik sistem bu tanıma uyan yarı aktif bir sistemdir. Robotlar için yapılan diğer bir sınıflama görüntülü veya görüntüsüz olmalarıyla ilgilidir. Görüntüsüz yöntemlerde bir görüntüleme yöntemi ile ameliyat planlaması yapılamaz. Görüntüleme yöntemlerinden biri olan Yeni Nesil Robotik Cerrahi Sistemi ile ameliyat öncesi BT taramasına gerek kalmadan, ameliyat esnasında eklemin yatay ve dikey planlarda 3D modeli oluşturulur. İmplant boyutu ve protez yerleşimindeki açılar ve protez parçalarının birbirine uyumu belirlenir. Yeni nesil robotik teknoloji, hastanın anatomik yapısını tespit eder ve yumuşak doku dengesinin matematiksel değerini belirleyip görselleştirerek, implantların en uygun ve en dengeli şekilde yerleştirilmesi için cerraha yardımcı olur. Cerrah, yeni nesil teknolojinin robot destekli el aletini kullanarak hasarlı kemiği kalan sağlıklı kemikten uzaklaştırır. Milimetrik bir hataya dahi izin vermeden hem hasta hem de cerrah için güvenli bir ameliyat imkanı sunar. Elle yapılan standart cerrahide bu kadar ince hesaplamalarla planlama yapmak mümkün değildir.


Tecrübeli ellerde yapılan diz protezi cerrahilerinde bile %20 dolaylarında hasta memnuniyetsizliği söz konusudur. Robotik cerrahi ile protezi doğru pozisyonda yerleştirmek mümkün hale gelmiştir. Bu da hasta memnuniyetinin artmasını sağlamaktadır.

Bu sebeplerden dolayı biz hastalarımıza robotik eklem protezi cerrahisini öneriyoruz.

Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi
Robotic Ortopedi