Çalışma Saatleri
 • Pzt-Cum : 09:00 - 17:00
  Cmt : 09:00 - 14:00
  Pzr : Kapalı
İletişim Bilgilerimiz
İletişim Formu
rejeneratifortopedi

TZP Tedavisi

TZP Tedavisi

TZP trombositten zengin plazma demektir. Normalde insan kan dolaşımında bulunan trombositler doku iyileşmesinde ve kan pıhtılaşmasında rol alan kan hücreleridir. TZP’de bulunan yüksek yoğunluktaki trombositler aralarında bağ dokusu büyüme faktörünün de olduğu doku onarımı için gereken pek çok biyoaktif proteini içerden depo görevi görürler. Bu büyüme faktörlerinin hasarlı bağ, tendon, kas, yumuşak doku veya eklem içine verilmesi, hem vücudun tamir sürecini uyararak bölgede doğal bir iyileşme başlatmakta, hem de doku onarını hızlandırmaktadır.

Eklem, kas, kiriş ve bağ problemlerinde TZP hızlı olarak ağrı gideren bir uygulama değil, uzun süreli, iyileşmeyi hızlandıran bir tedavi yöntemidir. Vücudun doğal iyileşme yeteneğini yüksek aktivitede yoğunlaştırılmış şekilde kullanan bir teknolojidir.

Tıp ve ortopedinin geleceği gen terapisi ve kemik, eklem, kas, kıkırdak ve tendon iyileşmesinde geliştirilecek biyolojik çözümlemelere dayanmaktadır. Vücudun doğal iyileştirme yeteneğini kullanan TZP, bu tedavi yöntemlerinden biri olarak kendini göstermektedir.

TZP tedavisinin uygulandığı kemik kas eklem hastalıkları

 • Eklem kireçlenmeleri
 • Tenisçi dirseği
 • Golfçu dirseği
 • Omuzda rotator kuf tendiniti
 • Dizde tendinitler
 • Aşil tendiniti
 • Plantar fassitis (topuk dikeni)
 • Spor yaralanmaları

TZP nasıl hazırlanır ve nasıl enjekte edilir?

Hastadan alınan kan,steril şartlarda (hepafiltreli ortamda), özel bir aletle, yüksek hızda santrifüje edilir. Bu işlem sırasında kanın trombositten zengin bölümü ayrıştırılır. Elde edilen TZP steril teknik ile floroskopi veya ultrasonografi eşliğinde direk istenilen bölgeye enjekte edilir. Kanın alınması, işlemden geçirilmesi ve hastaya TZP enjeksiyonu yapılması işlemi yaklaşık bir saat sürer.

Enjeksiyondan sonra ne hissedilir?

TZP enjeksiyonu sonrası eklem uygulamalarında hafif ağrı hissedilebilir. Tendon, bağ, kas gibi yumuşak doku enjeksiyonları sonrası birkaç gün belirgin ağrı ve şişlik olabilir. Ağrı rahatsız edici olursa parasetamol tablet alınabilir. Bu ağrının TZP enjeksiyonun etkisi olan iyileşme sürecinin hızlanması sırasında oluşan enflamasyon nedeni ile meydana geldiği, ardından gelen iyileşme dönemi ile birlikte ağrının da kaybolacağı bilinmelidir. Enjeksiyon öncesi ve sonrasındaki 2 hafta süresince hekime danışmadan parasetamol dışında aspirin veya başka ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Enjeksiyondan sonraki ilk iki gün ilgili eklemin aşırı zorlanmaması önerilir.

Tedavi süreci ve başarı oranı

Yakınmaların azalması ve eklem fonksiyonundaki değişmeler kısa sürede hissedilmeye başlanabilir. TZP tedavisinin tam sonuç vermesi zaman gerektirir, egzersiz ve rehabilitasyon ile desteklenmelidir. Enjeksiyondan sonraki takiplerdeki değerlendirmelere göre hastalara 3-4 kez daha TZP enjeksiyonu uygulanabilir. Eklem kireçlenmelerinde 6 ay veya yılda bir tekrarlanabilir. Akut bağ, tendon zedelenmelerinde kimi zaman tek enjeksiyon yeterli olur. TZP tedavisinde hastanın kendi kanı ve doğal iyileştirme potansiyeli kullanıldığından meydana gelen gelişmeler de genellikle kalıcı olmaktadır.

TZP tedavisinin  avantajları nelerdir?

 • TZP ile daha uzun süreli bir ilaç tedavisinden kurtulunabilir.
 • Uygulanması uzman ellerde kolay ve hasta için hızlı ve doğal bir tedavi yöntemidir.
 • Kişinin kendi kanından elde edildiği için alerji veya doku uyumluluk sorunu yaşanmaz.
 • Modern teknoloji ile vücudun doğal iyileşme sürecini birleştirerek cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileşme sağlanabilir.

TZP tedavisinin riski var mıdır?

 • TZP tedavisinde hastanın vücuduna ilaç veya kimyasal madde verilmez.
 • Tedavide sadece hastanın kendi kanı kullanıldığından her hangi bir doku uyuşmazlığı, alerjik reaksiyon veya hastalık bulaştırma riski yoktur. Ancak her enjeksiyonda olduğu gibi şişlik, kızarıklık veya nadiren lokal enfeksiyon görülebilir.

TZP tedavisinin kortizon enjeksiyonuna üstünlükleri

 • Kortizon uygulamaları antienflamatuar etkileri ile ağrının ve şişliğin kontrolünü sağlayabilir, ancak bu geçici bir etkidir. TZP tedavisinde ise hastadaki her iyileşme dokuların yenilenmesiyle sağlandığından iyileşmeler genelde kalıcıdır.
 • Kortizon tedavisinin uygulandığı dokuda harabiyet, kemik erimesi gibi lokal bulguların yanında, mide problemleri, kan şekerinde yükselme, enfeksiyon yatkınlığı gibi sistemik yan etkilerin görülme olasılığı vardır. TZP tedavisinde hastanın kendi kanı kullanıldığından herhangi bir bölgesel veya sistemik yan etkisi yoktur.

TZP enjeksiyonunun uygulandığı durumlar

TZP tedavisi, akut veya süregen bağ,tendon yaralanmaları, kas zedelenmeleri, spor yaralanmalarında uygulanmaktadır. Ayrıca başta diz eklem osteoartriti olmak üzere omuz, kalça, ayak bileği ve diğer eklem kireçlenmeklerinde başarıyla kullanılmaktadır. Tenisçi ve golfçu dirseği, aşil tendinit, patellar tendinit, omuz rotator tendinit ve eklem kıkırdak hasarında kullanılabilir.

TZP tedavisi hangi durumlarda uygulanamaz?

 • Sistemik hastalıkları nedeni ile aspirin türü kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olup buna ara veremeyenler.
 • Enjeksiyondan önce ve sonraki 2 hafta süresince herhangi bir nedenle kullandıkları steroid veya nonsteroid antienflamatuar ilaç kullanımına ara veremeyenler
 • Vücudunda aktif enfeksiyon veya tümör olanlar
Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi

Robotic Ortopedi
Robotic Ortopedi